Groenten & Fruit Actueel
||
Premium

‘Wie een winkel wil beginnen, doet eerst marktonderzoek’

"De prijs voor witlof? Die wordt alleen maar slechter, het is gewoon dramatisch. Het ligt nu op zo'n 45 cent per kilo." Siem-Jan Hemmes in Breezand kan het niet mooier maken.

“De prijs voor witlof? Die wordt alleen maar slechter, het is gewoon dramatisch. Het ligt nu op zo’n 45 cent per kilo.” Siem-Jan Hemmes in Breezand kan het niet mooier maken.

Met kerst en Nieuwjaar lag het prijsniveau op 80 tot 90 cent. “Dat vind je dan al hoog, terwijl het feitelijk net boven kostprijs is.” In de weken daarna is de prijs gezakt. Tot 60 à 65 cent in week 4 en nu dus naar de genoemde 45 cent. In het verleden zijn er op momenten met een vergelijkbaar ongunstige prijsvorming wel eens vergaderingen met telers belegd in een poging de prijsontwikkeling te keren, bijvoorbeeld in de sfeer van productiebeperking. Tot nu toe is dat op geen enkele manier aan de orde. Wel zeker is dat de prijssituatie niet bijdraagt aan een vrolijke stemming, bevestigt Hemmes. “In gesprekken met mensen van buiten de sector is de reactie vaak hetzelfde: dat een bedrijf toch rendabel moet kunnen draaien?

“Het probleem met de teelt van groente is dat inkopers er alles aan doen om nooit duurder in te kopen dan de concurrent, en productiebedrijven willen groeien om de kostprijs te drukken”, analyseert hij. “Zonder daarbij de vraag te stellen of de markt die uitbreiding aankan. De hele productie kan immers op de veiling gezet worden, en het verkoopteam mag er mee aan de slag. Maar iemand die een winkel wil beginnen doet toch eerst marktonderzoek? Ik trek nu 18 hectare witlof, maar als ik morgen besluit uit te breiden naar 30 hectare, kraait daar geen haan naar. Iets vergelijkbaars zie je in het toenemende productievermogen van nieuwe rassen. In deze periode trek ik het ras Topscore. Toen ik nog een ander ras had produceerde ik 8 pallets per dag. Met Topscore produceer ik elke dag twee pallets meer. Als een veilingverkoper er een klant bij krijgt voor 2 pallets per dag, dan heeft hij het goed gedaan. Ik kan die klant bedienen met mijn twee pallets extra. Maar ik ben niet de enige die het ras Topscore heeft…”

Mis geen enkel topverhaal van Groenten & Fruit

Dit Premium artikel is enkel beschikbaar voor abonnees.

Lees alle premium artikelen met eindeloze toegang

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Loop voorop in de sector met diepgaande inzichten

Beleef journalistiek van topniveau door collega’s, ervaren redacteurs én experts uit de sector.

Jeroen Verheul

Jeroen Verheul

Ton van der Scheer

Ton van der Scheer

Stan Verstegen

Stan Verstegen

Peter Visser

Peter Visser

Abonneer vanaf €20 per maand

Wekelijks up-to-date

Twee keer per week gratis het laatste tuinbouwnieuws en inzichten in je inbox.

Sluit je aan bij meer dan 9.000 andere nieuwsbrieflezers