Groenten & Fruit Actueel
||

Wiersma komt € 70 miljoen tekort voor beloning duurzaamheid

In 2023 en 2024 was ook al een overinschrijving van de eco-regeling, wat Wiersma en haar voorganger Piet Adema wisten te verhelpen met extra budget.
Gele erwten. Er is onvoldoende geld via de eco-regeling om boeren die zich inzetten voor klimaat, natuur en milieu te betalen. Foto: Andrea van Schaik Fotografie

Gele erwten. Er is onvoldoende geld via de eco-regeling om boeren die zich inzetten voor klimaat, natuur en milieu te betalen. Foto: Andrea van Schaik Fotografie

Landbouwminister Femke Wiersma komt € 70 miljoen tekort om boeren en telers te betalen via de eco-regeling, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Dit is een subsidie uit het Europese Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) voor boeren die zich inzetten voor klimaat, natuur en milieu.

Om dit op te lossen zal waarschijnlijk de subsidie per bedrijf lager uitvallen. Hoeveel lager, kan de BBB-minister nog niet zeggen, omdat de aanvragen gedurende het groeiseizoen nog kunnen wijzigen. Als de aanvragen hetzelfde blijven, krijgen boeren 10% minder beloning. De basispremie uit het GLB blijft wat Wiersma betreft wel de beloofde € 158 per hectare.

Extra budget dit jaar niet mogelijk

In 2023 en 2024 was ook al een overinschrijving van de eco-regeling, wat Wiersma en haar voorganger Piet Adema wisten te verhelpen met extra budget. Dit jaar is dat niet mogelijk, Wiersma zoekt contact met de sector voor een oplossing. Voor 2026 heeft de minister alvast € 50 miljoen extra geregeld via de Voorjaarsnota.

In de periode van 1 maart tot en met 15 mei van dit jaar hebben in totaal 52.884 boeren hun Gecombineerde opgave ingevuld. Dat is 1,8% minder dan in 2024 en dat ligt in lijn met de meerjarige trend. In de Gecombineerde opgave hebben 43.681 boeren ook een aanvraag ingediend voor het GLB; vooral inkomenssteun, eco-regeling en brede weersverzekering. Ook dat aantal is iets lager dan vorig jaar.

Wekelijks up-to-date

Twee keer per week gratis het laatste tuinbouwnieuws en inzichten in je inbox.

Sluit je aan bij meer dan 9.000 andere nieuwsbrieflezers