Groenten & Fruit Actueel
||
Premium

VAR beperkt houdbaar

Laat u een zelfstandige zonder personeel (zzp'er/freelancer) werkzaamheden voor u verrichten? Vraag dan om een verklaring arbeidsrelatie (VAR) en let op dat het een geldige is.

Laatst geüpdatet:

Laat u een zelfstandige zonder personeel (zzp’er/freelancer) werkzaamheden voor u verrichten? Vraag dan om een verklaring arbeidsrelatie (VAR) en let op dat het een geldige is.

Een VAR wordt door de Belastingdienst afgegeven voor de maximale periode van een kalenderjaar. Wie over een VAR beschikt, moet tijdig een nieuwe verklaring aanvragen. Voor de jaren vanaf 2010 verstrekt de Belastingdienst VAR-beschikkingen automatisch aan belastingplichtigen die drie achtereenvolgende kalenderjaren een verzoek om een VAR-beschikking voor dezelfde soort werkzaamheden hebben verkregen. De afgegeven beschikking mag natuurlijk ook niet achteraf zijn herzien. Wie aan deze voorwaarden voldoet, heeft inmiddels de nieuwe beschikking ontvangen.

Het huidige VAR-systeem wordt veranderd in een webmodule, waarmee men verwacht per 1 januari 2015 te kunnen starten. Dat betekent ook dat de automatische verstrekking wordt beëindigd vanaf 2014.

Van die VAR moet u een kopie in uw administratie bewaren, samen met een kopie van een geldig identiteitsbewijs. Heeft de zelfstandige een VAR-WUO (VAR Winst uit onderneming) of een VAR-DGA (VAR inkomsten uit werkzaamheden voor rekening en risico van een vennootschap waarin de persoon een aanmerkelijk belang heeft), dan geniet u als opdrachtgever volledige rechtszekerheid. De Belastingdienst kan dan niet later alsnog bij u aankloppen en stellen dat die zzp’er bij u in loondienst was. Let er wel op dat de in de VAR vermelde werkzaamheden overeenkomen met de werkzaamheden die de opdrachtnemer voor u verricht en dat de VAR-beschikking nog geldig is.

Indien u zaken doet met een zzp’er die een VAR-DGA heeft, dient u rekening te houden met het feit dat als de vennootschap van de zzp’er de verschuldigde loonheffing en btw niet afdraagt u daarvoor als inlener aansprakelijk kunt worden gesteld.

Mis geen enkel topverhaal van Groenten & Fruit

Dit Premium artikel is enkel beschikbaar voor abonnees.

Lees alle premium artikelen met eindeloze toegang

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Loop voorop in de sector met diepgaande inzichten

Beleef journalistiek van topniveau door collega’s, ervaren redacteurs én experts uit de sector.

Jeroen Verheul

Jeroen Verheul

Ton van der Scheer

Ton van der Scheer

Stan Verstegen

Stan Verstegen

Peter Visser

Peter Visser

Abonneer vanaf €20 per maand

Wekelijks up-to-date

Twee keer per week gratis het laatste tuinbouwnieuws en inzichten in je inbox.

Sluit je aan bij meer dan 9.000 andere nieuwsbrieflezers