Ondernemers in topsector

Tekstgrootte minusminusplusplus

Ulko Stoll

Sectorspecialist

Ulko Stoll

Sectorspecialist vollegrondsgroente bij LTO Vollegrondsgroente.net

16 sep 2011 - Bijzondere wereld waar we inzitten; blijkbaar is er ergens een licht gaan branden waardoor de tuinbouw ineens door Jan en alleman omarmd wordt als topsector. Da’s mooi want dat zou kunnen betekenen dat er ruimte ontstaat voor ondernemers in de tuinbouw.

Maar vervelend bijverschijnsel is het ontstaan van allerlei overlegstructuren die van zichzelf vinden dat ze de tuinbouw moeten ondersteunen, structureren, faciliteren, profesionaliseren en meer van deze goed bedoelde acties. Het vervelende is dat er structuren ontstaan die elkaar voor de voeten lopen en daarvoor uiteraard financien nodig hebben. Daar komt dan nog bij dat bestaande structuren ook weer de noodzakelijke dwang hebben om zichzelf te bewijzen. Gevolg is dat partijen naar elkaar gaan kijken wanneer het om financien gaat en zelf de weg zoeken wanneer profilering beter past. Recent voorbeeld is de houding van Greenport Holland om het PT als heffingsinstantie te gebruiken, waarna Greenport Holland de geinde gelden besteedt aan haar eigen agenda. Een foute benadering! Immers dit past zeker niet in de manier waarop heffingsbetalers over het PT denken.

Draagvlak voor iets collectiefs
De recente ondernemerspeiling van het PT wijst naast een nogal negatieve houding t.a.v. het PT uit, dat er wel degelijk een aantal zaken belangrijk zijn die collectief geregeld moeten worden. De houding t.o.v. beslisstructuur binnen het PT geeft aan dat deze structuur maar zeer beperkt vertrouwd wordt. Er is hieruit maar een goede conclusie te trekken: beslissingen over bestedingen van collectief geld moeten gedaan worden door degene die deze gelden opbrengen. Er is immers wel degelijk draagvlak voor iets collectiefs. Maar dan wel op basis van eigen zeggenschap en grip op eigen ingebrachte gelden. Juist de organisatie hiervan ligt bij de dragende organisaties. Immers dragende organisaties zijn private collectieve organisaties die zich continu moeten verantwoorden aan leden.

Overheid aansturen
Juist in deze noodzaak tot verantwoorden licht de verplichting om de eigen overheid aan te sturen. Een productschap immers, is wel degelijk een overheid, ook al is dit profiel een half jaar geleden ten onrechte om zeep geholpen.
Wanneer de dragende organisaties verantwoording nemen voor aansturing van de productschappen zal ook duidelijk worden dat er een beperkt aantal productschaptaken noodzakelijk is en een groot deel van de taken de verantwoording van de dragende organisatie zelf is. De vollegrondsgroente sector geeft, tegen de stroom in, al jaren aan dat het productschap slechts een beperkt aantal taken moet uitvoeren die door de heffingsbetalers worden aangegeven. Hoe zo’n schap er uit moet zien is invulling.
De portemonnee aan nog weer een ander orgaan geven past niet in het respect dat ondernemers in de tuinbouw verdienen. En juist dit ondernemerschap zorgt er voor dat de tuinbouw een topsector is.

1 Reacties

Ik moet direct aan de Kamer Van Koophandel denken, die zijn al jaren bezig om voor zichzelf reclame te maken en verder???..... Ik zou echt niet weten wat die voor nuttigs doen. Hierbij vergeleken steekt het PT nog best gunstig af.
Rico - 16-09-11 12:12

Reageer op dit artikel

Naam + Bedrijf *
E-mailadres (wordt niet getoond) *
*
Reactie *
  Velden met een * zijn verplicht

 

Laatste Blogs

Miljoenenfraude bij supermarkten

Jeroen Verheul 23-mei-2012,

Onderscheidend?

Bernadette Bijman-Kroon 15-mei-2012,cloud2

Laatste teeltgeluiden

Arjan de Haas

'Eerste aardbeien van vollegrond'

Annechien Quartel

'Al drie keer gekopt om meer zijtakjes te maken'

Berto Kerkhof

'Planten was een kleine avondvierdaagse'

Frank Swinkels

'Je beurt geld voor wat je levert'

Paul Demyttenaere

'Het was geen seizoen om over naar huis te schrijven'

Gerrit Bronsink

'Een haperende kraanafsluiter, dat bleek het probleem'

Rien Dieleman

'Voor het planten is het stelen van de dag'

Bart de Bakker

'Qua kwaliteit is Merlice een succes maar hij komt wel erg laat in productie'

Ties Verbaarschot

'Je begint te merken dat het einde van de teelt in zicht begint te komen'

Weer meer...

half bewolkt met kans op een onweersbui

half bewolkt met kans op een onweersbui

13º - 29º

Poll

De liberalisering van de energiemarkt is voor mij de afgelopen 10 jaar gunstig uitgepakt.

  • Eens, zonder vrije markt was het slechter geweest
  • Oneens, de keuzevrijheid valt tegen
  • Neutraal, wel gewend aan de voors en de tegens
Bekijk resultaten

Wilt u uw keuze toelichten? Reageer hier.